Ako často je vhodné meniť matrac?

Pri rekonštrukcii v domácnosti myslíme na veľké množstvo vecí – treba vymaľovať, vymeniť podlahy, okná, nábytok, spotrebiče. Naozaj málo ľudí sa zastaví a zhodnotí stav svojich matracov. Nedôjde im, že sú pravdepodobne zodpovedné za ich každodennú únavu a bolesti chrbtice. Viete, kedy už prišiel čas výmeny vášho matraca za nový model? Ako môžete predĺžiť jeho životnosť a ako sa oň správne starať? Čítajte ďalej.

ako-casto-menit-matrac

Ako často meniť matrac?

Na túto otázku neexistuje univerzálna odpoveď, no podľa niekoľkých signálov si dokážete ľahko vypočítať, koľko života ešte zostáva vášmu súčasnému matracu. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že každý kvalitný matrac vám pri slušnom zaobchádzaní vydrží slúžiť aspoň 5 rokov a v niektorých prípadoch sa môže pokojne dožiť aj niekoľkých desiatok rokov. Čo všetko vplýva na dĺžku jeho života?

Starostlivosť o matrac a ochrana matraca

Každý matrac by ste mali chrániť – a to najmä pred mechanickým poškodením, pred prachom a roztočmi, no najviac pred vlhkosťou. Pred prvými dvoma spomenutými nepriateľmi ho spoľahlivo ochráni hrubý návlek, respektíve obal, ktorý sa dá navyše prať. Ak chcete matrac chrániť aj pred vlhkosťou (napríklad pred nočnými nehodami detí a seniorov, ale aj pred potom), použite nepremokavý chránič na matrac. Ak sa na matrac predsa len nejaká tá tekutina dostane, je dôležité ho dôkladne vysušiť. Na predĺženie životnosti vášho matraca vám môže pomôcť aj jeho občasné vetranie – napríklad na terase spolu s perinami.

Životnosť matracov

Životnosť moderných matracov je naozaj veľmi vysoká a ani po dlhých rokoch netrpia nejakou únavou materiálu alebo stratou svojich vlastností. Oveľa viac záleží na tom, koľko majú „nabehaných kilometrov“. Ak na matraci každý deň 8 hodín spí 100-kilový muž, matrac sa napríklad za spomínaných 5 rokov môže naozaj preležať. Ak však máte nový matrac na chalupe, kam chodíte len cez víkendy a využíva ho 60-kilová žena, pokojne môže vydržať v skvelej forme aj 20 rokov.

Organické znečistenie matracov

Aj pri pravidelnej výmene posteľnej bielizne či používaní poťahov alebo chráničov na matrac sa matrac skôr či neskôr výrazne znečistí. Môžu za to najmä rôzne baktérie a roztoče, ktoré majú v pravidelne používaných matracoch dokonalé podmienky na život – zvýšenú vlhkosť, tmu a dostatočné teplo. Množstvo roztočov možno regulovať niektorými preventívnymi opatreniami, o čom sme napísali samostatný článok. Ale aj napriek vašej snahe sa počas desiatich rokov aktívneho používania môže v matraci nahromadiť také množstvo roztočov, ich výkalov, baktérií, prachu, odumretých zvyškov kože a iných malých častí, že matrac môže zvýšiť svoju hmotnosť až o niekoľko kilogramov.

Mechanické poškodenie matraca

Výmenu matraca môže iniciovať aj očividné a neopraviteľné mechanické poškodenie. Kým drobné trhliny napríklad na poťahu matraca možno zašiť, väčšie mechanické poškodenia, ako napríklad zlomená kokosová doska či dokonca vychýlené pružiny, už nie sú tak ľahko opraviteľné. Mechanické poškodenie môže vzniknúť najmä v prípadoch, keď konkrétny matrac používa osoba s vyššou hmotnosťou, než na akú je matrac prispôsobený (najmä v situácii, keď dospelí spávajú na detských matracoch). Podobne ako v prípade mechanicky poškodeného roštu, na takomto matraci nie je bezpečné spať a v lepšom prípade vás bude ráno len bolieť chrbát. V horšom sa matrac môže pod vami doslova poskladať.

Vznik alergie na niektorú zo zložiek v matraci

Nemenej častým dôvodom na výmenu matraca v relatívne dobrom stave môže byť vznik alergie na niektorý z materiálov použitých v matraci. Ako dobre viete, alergie môžu počas života vznikať aj zanikať. Ak ste sa bez dôvodu ráno začali budiť s plným nosom alebo vyrážkou, je načase nechať sa otestovať na imunoalergológii a prípadne vymeniť matrac. Môžete si povedať, že ak je matrac ešte dobrý, mohol by ho použiť niekto po vás. Nezabudnite však, že v matraci ostáva váš „odtlačok“ a novému majiteľovi by mohol byť krajne nepohodlný. Matrac možno darovať napríklad do útulku pre zatúlané psy.

Otáčanie matracov

Na túto jednoduchú pomôcku, ktorá vám dokáže pomôcť predĺžiť životnosť vašich matracov, veľké množstvo ľudí naozaj kašle. Matrac by ste mali pravidelne otáčať – ideálne vždy pri výmene posteľnej bielizne – čiže aspoň raz za týždeň. Ak máte matrac, ktorý má z každej strany rozdielnu tvrdosť, môžete ho otáčať aspoň tak, aby sa vymieňalo miesto pre nohy s miestom pre hlavu. Ťažisko vášho tela tak bude vždy o trochu posunuté. Pravidelné otáčanie dokáže zabrániť preležaniu, a teda deformácii matraca.

Kedy už naozaj vymeniť matrac?

Ak je matrac viditeľne deformovaný, každé ráno sa budíte dolámaní alebo cítite, že je matrac oveľa ťažší než pri kúpe (za to môže nahromadený prach, roztoče a ďalšie nečistoty) vymeňte ho. Kvalitný nový matrac už dnes môžete kúpiť za pár desiatok až nižších stoviek eur a dopriať si tak naozaj kvalitný spánok, po ktorom sa budete cítiť odpočinutí, nebude vás bolieť chrbát alebo nebudete mať alergickú nádchu spôsobenú nečistotami v matraci.