Zobudili ste sa ráno alebo počas noci s pocitom, že vás niečo svrbí? Našli ste si pod pyžamom podivné štípance? Nie, v tomto prípade nemusíte hádzať vinu na nejakého komára – s najväčšou pravdepodobnosťou sa vo vašej posteli zabývali ploštice. Ľudia sa mylne domnievajú, že posteľné ploštice obývajú len špinavé hotely, no pokojne sa dokážu dostať napríklad aj na vašu chatu a odtiaľ v oblečení k vám domov. Prečítajte si, či sú nebezpečné, ale aj ako sa ich môžete zbaviť.
Ako vyzerá ploštica posteľná?
Ploštica posteľná je malý druh hmyzu, ktorý sa živí krvou, najčastejšie ľudí. Ploštice sú neprehliadnuteľné, keďže merajú až 5 mm a po nasýtení krvou dokážu narásť ešte viac. Ploštice majú oválne a ploché telo, vďaka čomu sa ľahko zmestia aj do naozaj úzkych priestorov, napríklad aj do škár medzi nábytkom alebo medzi matrac a rám postele. Sú hnedé, vďaka čomu dokážu s väčšinou nábytku ľahko splývať. Keď sú čerstvo napasené vašou krvou, farba sa môže podobať viac na červenú. Ploštice sú aktívne hlavne v noci, keď majú na vašom tele dokonalú hostinu. Veľmi rýchlo sa dokážu množiť.
Štípance od ploštíc
Štípance od ploštíc sa dajú pomerne rýchlo a ľahko identifikovať a odlíšiť napríklad od vyrážky, štípancov od komára alebo blchy. Oblasť so štípancami po prebudení naozaj výrazne svrbí, miesto je začervenané a opuchnuté. V okolí sa môže vyskytnúť vyrážka. Štípance od ploštíc zvyknú mať výrazne červenú bodku v strede a najlepším poznávacím znakom je, že sa takmer vždy vyskytujú v dokonalom rade – ako keby v priamke.
Čo môže spôsobiť štípanec od ploštice? Výskumy naznačujú, že ploštice neprenášajú žiadne choroby, respektíve iba vo veľmi znečistenom prostredí a vo výnimočných prípadoch. Napriek tomu však dokážu najmä alergikom znepríjemniť deň. Po nájdení štípancov odporúčame umyť postihnutú oblasť mydlom a podať lokálne, prípadne aj v podobe tabletiek, nejakú formu antihistaminík.
Najpredávanejšie matrace
Ako sa zbaviť ploštice posteľnej
Okrem štípancov sa ploštice vo vašej posteli dokážu prezradiť aj iným spôsobom. Na perinách môžete nájsť malé hnedé škvrnky – ich exkrementy. Už to môže byť varovným signálom, že sa do postele dostala ploštica napríklad spoločne s vaším oblečením alebo posteľnou bielizňou,
kam sa schovala niekde na dovolenke alebo na chate. Základom je teda vyprať všetko, čo doma vyprať dokážete. Posteľnú plachtu, vankúše, prikrývky, ideálne aj obal na matrac.
Druhým krokom je dôkladné povysávanie postele, ideálne ručným a výkonným vysávačom, s ktorým sa dostanete aj do neprístupných miest a škár. Povysávajte aj okolitý nábytok, podlahové lišty, koberce, jednoducho každé miesto, v ktorom by sa ploštice mohli schovať.
Ak máte doma parný čistič, neváhajte ho použiť. Niektorí ľudia si zase pochvaľujú použitie chemikálií, no v oboch prípadoch dajte pozor na poškodenie niektorých materiálov postele. Parný čistič dokáže vysokou teplotou a vlhkosťou poškodiť napríklad drevo, silná chemikália zase vytiahnuť farbu z drevodekoru na drevotrieskovej posteli.
Domáce tipy na zbavenie sa ploštíc
Levanduľa, citrónová šťava, mačacie chlpy, vonné sviečky a ocot – viete, čo majú všetky tieto veci spoločné? Ľudia ich používajú na zbavenie sa ploštíc aj napriek tomu, že nič z toho nefunguje. Nemíňajte zbytočne peniaze na rôzne prírodné prípravky, ktoré zaručene vyženú ploštice z vášho bytu. Stavte len na dôkladnú a vytrvalú hygienu, pomocou ktorej sa dokážete zbaviť ploštíc za niekoľko dní.
Profesionálna dezinsekcia
Niekedy je zamorenie také výrazné, že ani pravidelné vysávanie a pranie nedokážu tento problém vyriešiť. V takom prípade odporúčame obrátiť sa na profesionálnu deratizačnú firmu, ktorá u vás vykoná takzvanú dezinsekciu (odstránenie hmyzu) a dezinfekciu. Odborník navrhne ideálne riešenie, ktoré spôsobom šetrným k vášmu nábytku, ale aj zdraviu zaručí, že u vás žiadna ploštica neprežije. Často ide o lokálne použitie rôznych výkonných insekticídov.
Prevencia proti zamoreniu plošticami
Najlepším bojom proti plošticiam je jednoznačne prevencia. Pravidelne doma vymieňajte posteľnú bielizeň a vždy po návrate z akejkoľvek dovolenky mimo domu všetko oblečenie či iný textil hoďte rovno do práčky, ideálne aj s cestovnou taškou. Ak máte nejaké periny napríklad na rodinnej chate, zabaľte ich vo svojej neprítomnosti do vákuových obalov spolu s matracom. Ak sa chystáte spať niekde, kde sa bojíte rizika napadnutia plošticami, v mnohých obchodoch sa dá kúpiť sprej na odpudenie týchto živočíchov. Odporúčame ním vždy postriekať posteľ aj jej okolie napríklad v spomínaných hoteloch alebo na chate, kde sa dlhší čas neukázali.