Ako svojpomocne prečalúniť posteľ?

Sme ľudia a len neradi sa vzdávame obľúbených vecí. Môže ísť o pohodlné nohavice, prvé auto, ale aj posteľ, na ktorej sme sa vždy cítili dobre. Často je však už v takom zlom technickom stave, že by sme sa pred prípadnou návštevou mohli za ňu aj hanbiť. Drevotrieskové postele sa dajú pretapetovať, drevené obrúsiť a znovu natrieť a čalúnené postele prečalúniť. Dnes sa pozrieme na to, ako aj sami zvládnete zrenovovať svoju obľúbenú posteľ.

precalunenie-postele

Na prečalúnenie postele existuje veľa dôvodov

Prečalúnenie postele je ideálnym riešením, ako vdýchnuť nový život vášmu obľúbenému kusu nábytku. Skvelou správou je, že s trochou odhodlania a malou dávkou šikovnosti to zvládne naozaj každý. Nepotrebujete na to žiadne špeciálne vzdelanie, schopnosti či tréning. Prečalúnenie postele má v súčasnosti aj veľkú finančnú výhodu – dokopy vás to nemusí stáť v podstate nič. Všetko potrebné náradie máte pravdepodobne doma a ak sa rozhodnete zrecyklovať nejakú starú textíliu, napríklad obrus alebo záves, nemusíte kupovať ani materiál.

Ktoré postele môžete prečalúniť?

Najčastejšie sa ľudia rozhodnú prečalúniť čalúnené postele, to je predsa logické. Medzi ne patria napríklad aj takzvané boxspringové postele, niektoré detské postele a často aj rozkladacie postele. V rámci rôznych DIY projektov sa ľudia často rozhodnú prečalúniť aj drevené alebo drevotrieskové postele. Ak máte obľúbenú posteľ s čelom, o ktoré sa radi opriete pri čítaní pútavej knihy alebo pozeraní napínavého seriálu, no vadí vám, že je tvrdé a studené, riešením je jeho potiahnutie čalúnením. Rovnako sa ľudia občas rozhodnú potiahnuť nejakou textíliou rám postele a zakryť prípadné nedokonalosti, respektíve zmierniť intenzitu vzniku modrín, keď sa oň pri nočnom vstávaní potme udrú. V mnohých prípadoch ľudia ani nechcú meniť textíliu za novú, ale napríklad ju len napnúť na miestach, kde je uvoľnená. To je úplne najjednoduchší variant prečalúnenia, ktorý dokážete zvládnuť doslova za niekoľko minút len so zošívačkou.

Moderné manželské postele

 

Náradie a materiál potrebné na prečalúnenie postele

Nech už je váš dôvod prečalúnenia postele akýkoľvek, skôr než sa doň pustíte, budete potrebovať nejaké základné náradie a materiál. Nachystajte si spomínanú zošívačku (nie kancelársku), nožnice, kliešte, meter, lepiacu pásku, špendlíky alebo zicherky, kladivo, skrutkovač a v prípade potreby imbusové alebo iné kľúče. V prípade kompletného prečalúnenia budete potrebovať sponky do zošívačky (dostatočné množstvo), novú látku na čalúnenie, malé klince a ideálne aj lepidlo na textil.

Je potrebné vymeniť aj polstrovanie?

Pri prečalúnení postele sa vám môže stať, že bude potrebné vymeniť aj polstrovanie (molitan, penu alebo iný mäkký materiál, ktorý sa nachádza pod textíliou). V takom prípade celá operácia vyžaduje oveľa väčšiu zručnosť a aby ste zabezpečili rovnomerné rozmiestnenie výplne napríklad v celom čele postele, bude potrebné ju podlepiť, aby sa časom nezviezla nižšie. Podobne sa polstrovanie necháva vymieňať napríklad aj na vysedených stoličkách do jedálne.

Postup prečalúnenia postele

Samotný postup výmeny čalúnenia je následne veľmi priamočiary:

  • Pomocou klieští odstráňte staré poškodené čalúnenie.
  • Celú konštrukciu postele podoťahujte a spevnite (napríklad aj skrutky, ktoré sú ukryté pod čalúnením).
  • Zmerajte plochy, ktoré chcete prečalúniť, a odstrihnite dostatočne veľký kus novej textílie aj na presahy a prekladanie.
  • Textíliu prilepte pomocou lepiacej pásky a pomocou zicheriek založte okraje, aby sa nestrapkali. Vyšponujte a prilepte ju do finálnej podoby, aby bol napríklad prípadný vzor umiestnený rovnomerne a vodorovne.
  • Pomocou zošívačky alebo klinčekov začnite textíliu pripevňovať k rámu postele. Postupne látku naťahujte, aby ste sa vyhli prípadným záhybom alebo prevísajúcej látke. Postupujte od stredu smerom ku krajom.
  • Pridlhé okraje môžete zastrihnúť. Aspoň určitú čas znovu zahnite a rovnakým spôsobom pripevnite k rámu postele.

Netrúfate si sami prečalúniť posteľ?

Riešením môže byť aj profesionálne prečalúnenie, ktoré mnohé firmy ponúkajú aj priamo u vás doma. Môžete sa obrátiť na šikovného stolára, no zvládnu to aj mnohé krajčírky. Nie všetky postele sa však dajú prečalúniť a po odstránení čalúnenia často zistíte, že aj zvyšok postele nie je práve v dobrom stave. V takom prípade je najlepším riešením kúpa novej postele.

Najpredávanejšie čalúnené postele