Chcete umiestniť manželskú posteľ pod okno? A čo na to feng šuej?

Väčšina článkov zameraných na umiestnenie manželskej postele alebo iného nábytku podľa feng šuej a iných metodík akosi automaticky predpokladá, že všetci majú doma spálňu s rozlohou 40 metrov štvorcových s oknom orientovaným na východ a výhľadom na majestátne hory. Realita mnohých spální v klasických panelových bytoch je však taká, že často sú pod hranicou 10 metrov štvorcových, kde už na nejaké hranie sa s dispozíciou nezostáva miesto. V nasledujúcom článku rozoberieme výhody a nevýhody umiestnenia manželskej postele pod okno a zakopneme aj o riešenie tejto situácie podľa feng šuej.

feng-text

Umiestnenie manželskej postele

O umiestnení manželskej postele podľa feng šuej sme už písali aj v jednom z našich starších článkov na blogu. V prvom rade však musí byť umiestnenie vašej manželskej postele praktické a komfortné. Nesmie vám zavadzať, malo by sa dať okolo nej komfortne chodiť (minimálne z dvoch, ideálne troch strán) a v spálni by vám mal zostať dostatok priestoru aj na umiestnenie nočných stolíkov, nejakej komody, šatníkovej skrine či toaletného stolíka. V prípade, že to znamená umiestniť manželskú posteľ pod okno, vôbec sa tomu nebráňte. Myslite však na to už pri výbere samotnej postele, vysoké čelo postele vám môže napríklad brániť pri komfortnom otváraní okna, prípadne môže tieniť prirodzené denné svetlo a opticky spálňu stmaviť.

Manželské postele

 

Manželská posteľ pod oknom

Posteľ pod oknom má svoje jednoznačné výhody aj nevýhody. V prvom rade si pri leňošení v posteli môžete napríklad komfortne vychutnať knihu pri plnom dennom svetle. Rovnako však môže ísť aj o nevýhodu, pretože ak ste donútení umiestniť posteľ pod okno, pracovný stolík sa už vedľa nej nezmestí a bude pravdepodobne v opačnom, tmavšom kúte izby. Ďalšou nevýhodou je, že pri otváraní okna sa takmer vo všetkých prípadoch budete musieť prevaliť cez posteľ, čo napríklad pri odchode z domu v topánkach nie je ani praktické, ani hygienické. V neposlednom rade je pod oknom často umiestnený radiátor, o ktorý sa môžete v noci buchnúť a v jeho tesnej blízkosti vám môže byť horúco (je náročnejšie vyregulovať komfortnú teplotu v spálni, keď ležíte priamo pri zdroji tepla).

Umiestnenie postele pod oknom podľa feng šuej

Vo všetkých príručkách o rozmiestnení nábytku podľa feng šuej nájdete rovnaké odporúčanie, že posteľ pod okno nepatrí. Z okna vraj môžu prúdiť zlé energie, ktoré prechádzajú rovno cez vás, a ak navyše oproti posteli umiestnite ešte aj zrkadlo alebo dvere, ide o hotovú katastrofu. Keď sa však vrátime do reality, zistíme, že aj toto pravidlo sa dá trochu obísť. Základom je vraj neumiestniť čelo postele (aj keď máte model bez čela) priamo pod okno. Ak posteľ otočíte bokom k oknu, budete sa sami cítiť lepšie a získate skvelý prehľad nielen o spálni, ale aj o tom, čo sa deje za oknom.

Ako vylepšiť spálňu pri umiestnení postele pod okno?

Prvým vynikajúcim riešením je použitie závesov. Ak je to možné, odtiahnite posteľ aspoň niekoľko centimetrov ďalej od okna a vyberte si závesy, ktoré siahajú až po zem. Posteľ tak opticky oddelíte od okna, získate väčší pocit bezpečia a súkromia, ale aj nejakú dodatočnú tepelnú a hlukovú izoláciu. Ďalším výborným riešením je vyrobenie drevenej „klietky“ na mieru, ktorou doslova obalíte radiátor. Vrchná polica tohto obalu poslúži ako skvelá náhrada nočného stolíka. Vyvarujte sa odkladaniu vecí na parapet, len by ste si skomplikovali otváranie a zatváranie okna. Ak chcete nad posteľ zavesiť aj nejaké police, zaveste ich nad nohy, nie nad hlavu. Necítili by ste sa v spánku príjemne a ak nejaký obraz alebo dekorácia v noci náhodou spadne, nech je to radšej na palec na nohe ako na čelo.

Umiestnenie postele pod strešné okno

Ide o pomerne časté riešenie v podkrovných izbách, v ktorých sú okná všeobecne menšie a aj svetla v nich nebýva až toľko ako v klasických izbách. Opäť sa dostávame k dileme, v ktorej nám okno na jednej strane poskytuje dostatok svetla, no v prípade strešných okien môže ísť aj o určitú mieru nebezpečenstva. Často sa totiž stáva, že pri silnom krupobití, ktoré ani v našich podmienkach nie je ničím výnimočným, si to okrem čelných skiel na autách odnesú práve strešné okná. Mať hlavu priamo pod strešným oknom preto dôrazne neodporúčame.

Kolekcie do spálne