Máte v posteli blchy? Takto sa ich zbavíte

Blchy sú naozaj miniatúrne stvorenia, no ak sa vám raz zabývajú v posteli, rozhodne ich nemôžeme nazvať maličkosťou. V prípade, že sa v noci alebo ráno zobudíte na to, že máte na tele červené a opuchnuté miesta, ktoré vás svrbia, pravdepodobne ste sa delili o lôžko s nejakým škodcom. V tom najlepšom prípade to môže byť komár, v tom horšom ploštice posteľné alebo niektoré z bĺch (psie, mačacie alebo ľudské). Prečítajte si, ako sa blchy môžu dostať do postele, čo vám môžu spôsobiť, ale aj ako sa ich naozaj efektívne zbaviť.

Blby text

Čo je vlastne blcha?

V súčasnosti je známych viac ako 1 600 druhov bĺch, z toho viac ako 100 sa vyskytuje aj na území Slovenska. Ide prevažne o čierny bezkrídly hmyz s veľkosťou od 1 do 4 mm. V našich podmienkach sú najrozšírenejšie najmä psie a mačacie blchy, no výnimočne sa môžete stretnúť aj s blchou ľudskou. V dôsledku rôznych mylných informácií, ktoré sa vyskytli aj v niektorých populárnych filmoch, ľudia sa často domnievajú, že psie a mačacie blchy ľudí neštípu. Opak je však pravdou, ak ste si našli štípance od blchy, pravdepodobne máte do činenia so psou alebo mačacou blchou. Ľudské blchy sa vyskytujú najmä na miestach s vyššou koncentráciou ľudí a nižšími hygienickými štandardmi.

Ďalší škodcovia v posteli

Okrem bĺch sa môžete v posteli stretnúť aj s ďalšími nežiaducimi nájomníkmi – a to najmä s plošticou posteľnou. Tú by ste si však ľahko všimli aj voľným okom, pretože dosahuje veľkosť až 8 mm. Býva aktívna prevažne v noci a aj keď sa štípance od ploštice podobajú na tie od blchy, v prípade ploštíc sú takmer vždy v jednom rade a tvoria akúsi cestičku. Ploštice však neprenášajú žiadne nebezpečné choroby. Posledným obyvateľom vašej postele môžu byť takzvané prachové roztoče, ktoré sa dokážu zabývať hlboko v matracoch. Sú však voľným okom neviditeľné a človeka nehryzú, spôsobujú najmä alergickú reakciu, ktorú vyvoláva vdychovanie ich odumretých častí a výkalov.

Kokosové matrace

 

Ako sa blchy dostanú do postele a prečo sú nebezpečné?

Najčastejšie vám môžu blchy do postele zaniesť vaši domáci miláčikovia – pes alebo mačka. Rovnako sa však blchy dokážu zabývať aj v posteli napríklad na chate, na ktorú chodíte nepravidelne. V tom prípade sú za prítomnosť bĺch v posteli zodpovedné napríklad drobné hlodavce, ako sú myši, kuny či potkany. Ak z takéhoto zvieraťa blcha odpadne, pokojne prežije aj celý rok bez jedla, v tomto prípade bez krvi. Spokojne teda počká, ukrytá v posteli, práve na vás.

Blchy dokážu zanechať naozaj nepekné štípance. Podobne ako v prípade spomínaných ploštíc, štípancov býva vždy viac (minimálne tri na jednu blchu) a bývajú umiestnené blízko pri sebe, nie však v dokonale rovnom rade, ale rozptýlené napríklad na ploche 5 × 5 centimetrov. Blchy sú nebezpečné najmä preto, že prenášajú mnohé nebezpečné infekčné ochorenia, prípadne aj parazity, ako sú napríklad pásomnice.

Ako sa zbaviť bĺch v posteli

Blchy obľubujú vlhké a teplé miesta, práve matrac je pre ne doslova wellness centrom s plnou penziou v podobe vašej krvi. V prvom rade je potrebné dôkladne vyprať posteľnú bielizeň, poťah alebo chránič matraca, povysávať celú izbu, všetky škáry postele, v podlahe a blízkom nábytku a ideálne všetko aj dôsledne umyť. Tento krok bude potrebné vykonať aj viackrát v prípade, že sa nejakej blche podarí ukryť a prežiť. Existujú aj špeciálne spreje proti blchám, plošticiam a ďalším škodcom, ktoré môžete aplikovať na všetky povrchy vo svojej spálni. Babské rady odporúčajú napríklad aj použitie soli, esenciálnych olejov alebo byliniek, ktoré majú vraj blchy odplašiť, no ako to už býva zvykom, vo finále len máločo z toho funguje. Dôsledná hygiena a chemické riešenia sú zárukou v boji proti blchám.

Prevencia proti blchám v posteli

Najlepšou zbraňou proti usídleniu bĺch vo vašej posteli je jednoznačne prevencia. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov – preventívnych opatrení, vďaka ktorým sa blchy budú vašej posteli vyhýbať.

- Pes a mačka by mali mať svoj pelech. Ak aj máte najčistejšie bytové plemená, vždy sa môžu blchami infikovať napríklad vonku od iných zvierat a priniesť ich do vašej postele. Vhodné je aj používanie zvieracej kozmetiky proti blchám (šampóny, spreje, obojky).

- Pravidelnou výmenou posteľnej bielizne a vetraním matraca znížite riziko zabývania bĺch, ale aj ploštíc či roztočov, alebo plesní vo svojej posteli. Len čistý a suchý matrac je zároveň zdravý matrac.

- Ak chodievate na chatu, vždy si zoberte čistú posteľnú bielizeň so sebou a nenechávajte ju na chate napospas neželaným návštevníkom. Matrace a prikrývky zabaľte do igelitových obalov, vďaka čomu do nich neprenikne žiadny škodca. Predtým ich však nezabudnite vyvetrať.

Matrace s prírodným vláknom