Určite ste už niekedy počuli nejakého človeka, ako sa sťažuje, že má tvrdý matrac a že ho celú noc tlačil a preto sa nevyspal. Inokedy si zase prečítate názor lekárov, ktorí tvrdia, že najzdravší spánok je práve na tvrdom matraci. Ako je to teda s tvrdosťou matracov a ako si správne vybrať tvrdosť, ktorá tvorí kompromis medzi komfortným a zdravým spánkom? Všetko sa dočítate v našom článku.
Tvrdý matrac
Čo je to vlastne tvrdý matrac? Je to matrac, ktorý by nás tlačil a pripomínal spánok na tvrdej dlažbe? Ale kdeže. Ak niekoho niečo tlačí počas spánku, pravdepodobne to budú staré vyležané pružiny a takýto matrac treba okamžite vymeniť. Tvrdý matrac má tú vlastnosť, že napríklad jeho jadra tvorí pevná časť (napríklad kokosová doska), ktorá sa nedeformuje, keď si naň ľahne aj ťažší človek. Vrchná časť matraca však môže byť hrubá aj 5 cm a mäkká, tvorená napríklad pamäťovou penou. Náš stred tela (časť od stehien približne po rebrá) má najväčší podiel z celkovej váhy tela, a práve touto časťou sa človek môže ľahko zaboriť do mäkkého matraca.
Pôsobenie na chrbticu
Čo sa stane, keď sa napríklad počas spánku na boku zaboríte stredom tela do príliš mäkkého alebo vyležaného matraca? Vaša chrbtica sa neprirodzene deformuje, čo môže byť vplyvom času hlavným dôvodom problémov s pohybovým aparátom. Práve spánok na tvrdom a pevnom matraci (ktorý je navyše podporený kvalitným roštom) vám pomáha aj počas spánku udržovať zdravú polohu. Po spánku na príliš tvrdej podložke (napríklad len 1 cm hrubej karimatke položenej na tvrdej zemi), nás môžu ráno bolieť kĺby. Toto však nie je prípad tvrdých matracov, ktoré, ako sme spomínali vyššie, majú hornú vrstvu dostatočne hrubú na to, aby sa prispôsobila kolenám, lakťom, ramenám, ale aj bedrovým kostiam.
Tvrdý matrac na bolesť chrbta
Bolesť chrbta môže mať nespočetné množstvo príčin od nesprávneho držania tela a nadmerného sedenia cez namáhavú fyzickú prácu až po rôzne neurologické problémy či takzvané útlaky. Najčastejším dôvodom vzniku bolesti chrbta je práve kombinácia zlozvykov, ktorými vo výsledku strávime 24 hodín denne. Ak osem hodín denne sedíte v práci, následne sa ďalších osem hodín hrbíte alebo krčíte niekde na gauči bez pohybu a zaklincujete to poslednou osemhodinovkou spánku na príliš mäkkom matraci, bolesti sa môžu objaviť okamžite. Tvrdosť matraca by ste preto mali vyberať podľa tabuľky nosnosti, aby ste aspoň tú najdôležitejšiu tretinu dňa strávili v zdravej polohe. V našej ponuke nájdete aj možnosť vybrať si matrac priamo podľa nosnosti.
Výber tvrdého matraca podľa bolesti chrbta
Tvrdý matrac vám môže lekár alebo ortopéd odporučiť aj na základe toho, v ktorej časti chrbta pociťujete bolesti. Nemožno to úplne generalizovať, no ak vás bolí chrbát skôr vyššie, medzi lopatkami, zo spánku to pravdepodobne nebude. Bolesti krčnej chrbtice sa spájajú s výberom nesprávneho vankúša a spánkom na príliš tvrdom matraci. V tomto prípade môže byť riešením práve výber mäkšieho matraca a používanie anatomického vankúša. Pri spánku na boku a príliš mäkkom matraci sa zase zvyknú objavovať bolesti krížov, keďže ide o najťažšiu časť tela, ktorá sa ponorí prihlboko do matraca a deformuje tak chrbticu v bočnom smere.
Tvrdý matrac proti bolestiam chrbta pre deti
Výber matraca so správnou tvrdosťou je dôležitý najmä od útleho detstva až do ukončenia vývinu okolo 18. roku života. Čo sa v tomto období pokazí, v dospelosti budete ťažko naprávať. V dospelosti si výberom kvalitného matraca môžete skôr už len kompenzovať bolesti. Ak však nepodceníte výber a tvrdosť detského matraca, ušetríte svoje deti v budúcnosti nepríjemných komplikácií.
Ako nahradiť tvrdý matrac
Vyskúšať si spánok na tvrdšej podložke môžete aj v domácich podmienkach bez nákupu nového matraca. Jednou z možností je spánok na gauči. Vyskúšať však môžete aj spánok na spomínanej karimatke, rozhodne vám to neublíži. Ak sa však ráno zobudíte ešte viac dokaličení, nelámte hneď nad spánkom na karimatke palicu. To si len vaše ochabnuté svaly a kĺby potrebujú zvyknúť na novú polohu počas spánku. Po pár dňoch si telo zvykne aj na tvrdšiu podložku a vy sa budete tešiť z kvalitnejšieho spánku.
A čo mäkké matrace?
Mäkké matrace rozhodne nie sú hodné zatratenia, avšak nie sú vhodné pre všetkých. Sú mimoriadne komfortné a zdravý a mladý človek by nemal mať so spánkom na mäkkom matraci žiadny problém. Ak sa však budíte s bolesťami chrbta či iných častí tela, zvážte výmenu vášho starého matraca za tvrdší.